klub stereoskopické fotografie

Soustava dvou monitorů pro stereoskopické zobrazení

Matěj Boháč

English version (2018)

Tento článek byl v anglické verzi aktualizován v r. 2018 - byl doplněn popis univerzálního řešení pro LCD monitory.

V současné době (psáno v r. 2010) neexistuje způsob digitálního stereoskopického zobrazení, který by alespoň přiblížil zážitek z pozorování stereo diapozitivu v kvalitní podsvícené prohlížečce (dosud moje upřednostňovaná technologie). Abych se mohl seriózně začít zabývat digitálním stereoskopickým zobrazením (fotografií i počítačem generovanou grafikou), rozhodl jsem se postavit soustavu dvou monitorů s jedním zrcadlem, která mi umožní dostat se tak blízko k diáku v prohlížečce, jak to jde (ale rozhodně ne na stejnou úroveň!). Tuto metodu zobrazení léta propaguje stereoskopický guru, profesor John Hart z Colorada. Rád bych Johnovi poděkoval za předávání zkušeností a pomoc s mým vlastním projektem. Navštivte také Johnovu stránku, popisující jeho řešení.

dual monitor - top view

Pohled na sestavu shora. Rovnoběžné zobrazení - klikněte pro zobrazení křížem

Princip je jednoduchý - obě oči zdánlivě hledí na přední monitor, kde je zobrazen jeden obraz ze stereoskopické dvojice, ale pohled jednoho oka (v tomto případě levého) je odražen zrcadlem na stranu, na monitor s druhým obrazem ze stereoskopické dvojice - který je stranově převrácen.

dual monitor - drawing

Pokud je úhel mezi monitory dvojnásobkem úhlu zrcadla, geometrie je správná a obraz není zdeformován. Při správném seřízení se při pohledu z jakéhokoliv směru přesně překrývá obraz obrazovky v zrcadle s "přední" obrazovkou.

dual monitor - front

Oba dva monitory jsou připojeny k počítači pomocí grafické karty s dvěma výstupy.

Výhody této soustavy, ve srovnání s ostatními digitálními způsoby zobrazení:

  • velmi vysoké rozlišení
  • žádné duchy, plné barvy
  • pevná poloha prohlížení, což může být mnohými považováno za nevýhodu, ale zaručuje to orthoskopické pozorování

nevýhody: velmi těžkopádné, nelze přenášet jako prohlížečku Realist Red Button;-)

Dva kvalitní CRT monitory se dnes dají sehnat celkem snadno, protože mnoho kanceláří přechází na LCD. Já jsem svoje získal zadarmo. Jediná znatelná investice je požadované kvalitní povrchově pokovené zrcadlo (obyčejné zrcadlo způsobuje vícenásobný odraz). Zrcadlo, které jsem použil (12" x 16") je větší, než by bylo nutné, pro mé 18" monitory (přesně 456mm úhlopříčka) by byly minimální rozměry zrcadla kolem 260mm x 200mm (ŠxV).

požadavky na moje řešení:

  • pevná sestava, umožňující přepnout na stereo jediným pohybem, bez dalšího štelování
  • ergonomické řešení, umozňující používat jeden monitor na běžnou (mono) práci a zároveň pohodlně hodiny pozorovat stereo
  • Orthoskopické zobrazení - geometrie poskytující přirozený pozorovací úhel, odvozený z parametrů prohlížeček na kinofilm.

Vycházeje z výše uvedeného, spojil jsem monitory pevně k sobě. Zrcadlo je na desce zavěšené na pantech, která se může kývat mezi polohami pro mono a stereo. Celá soustava je nakloněna, aby bylo umozněno pohodlné a přirozené používání.

Všechny použité součástky jsou symetrické, takže celá soustava může být snadno změněna pro zobrazení "mirror-right"

dual monitor - swinging mirror

Animace znázorňující obě dvě polohy zrcadla. Rovnoběžné zobrazení - klikněte na pro zobrazení křížem

dual monitor - side view

Boční pohled na soustavu, znázorňující šikmé uspořádání. Rovnoběžné zobrazení - klikněte na pro zobrazení křížem

Toto je pro představu, jak jsem zkonstruoval svoji sestavu. Jsem si jist, že mnoho věcí by se dalo udělat lépe a efektivněji v pořádně vybavené dílně, kterou nemám.

První výzvou bylo nalezení způsobu, jak pevně ale ne nastálo spojit monitory. Sundal jsem z monitorů kryty a použil šrouby M3 k připevnění ocelových destiček se závitem M5 k ocelové kostře monitorů (dvou nahoře a dvou dole na každém monitoru). Obrazovky jsem v průběhu obalil kartonem, abych předešel poškození.

klikněte na obrázky pro zobrazení větší verze

dual monitor - threaded steel plates dual monitor - threaded steel plates

Monitory opatřené metrickými závity mohou být spojeny kovovými deskami (2mm ocel. plech).

dual monitor - threaded steel plates

Povrchově pokovené zrcadlo, které jsem použil, je méně, než 2mm tlusté. Potřeboval jsem proto dokonale rovinnou a tuhou, ale přitom tenkou a nepříliš těžkou desku. Použil jsem 2mm plech z tvrdého duralu, vyztužený hliníkovými "L" profily. Smyslem křížové výztuhy je zamezit kroucení desky. Přidělána je 3mm hliníkovými nýtky.

dual monitor - mirror

přední strana

dual monitor - mirror

zadní strana

dual monitor - detail

Přední horní roh desky. Na svislé čelní hraně je vidět duralový plech, ohnutý o 90° a zakulacený, aby zakryl ostrou hranu zrcadla, nahoře je ztužující hliníkový profil "L".

dual monitor - detail

Detail pantu

dual monitor - detail dual monitor - detail

Jemné štelování polohy zrcadla - nahoře (matice M4) and dole (zarážka tvaru L přitažená šroubem M5)

dual monitor - detail

Kus plastové fólie, chráníci zrcadlo před dechem.

Zatímco "přední" monitor je natočen vzhůru obvyklým způsobem, "zrcadlený" monitor musí být natočen zároveň nahoru a do strany, což původní stojan neumožňuje. jako podstavec slouží klínovitý blok dřeva. Odvození rozměrů klínu byla komplikovaná geometrická úloha, pečlivě jsem oměřil monitory a vynesl za tímto účelem počítačový 3D model celé soustavy. Následující obrázky ukazují postup tesání bloku, což byla práce o něco zajímavější.

dual monitor - wooden wedge plates dual monitor - wooden wedge plates dual monitor - wooden wedge plates

zpět do knihovny