klub stereoskopické fotografie

3. Jak archivovat

Nebudu tady pitvat archivaci digitálních dat, to si vyřešte sami jak chcete. Považuji za důležité jen dvě věci.

  1. Je vhodné archivovat co nejmenší datové objemy, protože za rok se dají nafotit i terabajty fotek. A co pak s tím.
  2. Je vhodné mít nedotčené originály z foťáku, protože z nich lze vytěžit nejvíc, až si po letech uvědomíme, že jsme něco udělali špatně a budeme to chtít napravit.

Z bodu 2. plyne, že si schovávám nedotčené surové fotky, z bodu 1. plyne, že není vhodné mít sesazené stereofotky uložené ve více verzích pro různé způsoby prohlížení, ale jen v jedné verzi, a to v takové, kde jsou obsaženy všechny informace v jednom souboru. To je pro mě side-by-side, kde je vlevo levý obrázek a vpravo pravý, to celé v jednom JPG s minimální kompresí. V tomto mi pomáhá opět StereoPhoto Maker, který velmi dobře funguje i jako prohlížeč a z těchto souborů umí ve zlomku sekundy zobrazit libovolný jiný typ, třeba anaglyf. Není tedy žádný důvod mít je uložené v několika formátech současně. A kdyby to někdy bylo potřeba, tak StereoPhoto Maker je může kdykoli dávkově převést.

4. Jak prezentovat

Promítání

StereoPhoto Maker jako prohlížeč už jsem zmínil v archivaci. Takže co dodat? Klávesami F5 - F9 se v něm přepínají různé režimy zobrazení, takže podle techniky co máte k dispozici a podle počtu diváků můžete zvolit režim zobrazení.

Webové galerie

Tady je to náročnější. Předem nikdy nevíte jaký způsob zobrazení bude vyhovovat návštěvníkovi vašich stránek. Je tedy vhodné umožnit mu, aby si sám vybral. Jedna možnost je nahrát tam obrázky ve všech variantách, což ale má nevýhodu velkého objemu dat jak na serveru, tak při stahování, druhá možnost je použít například Java Applet, který ze side-by-side fotky zobrazí to co si bude návštěvník přát (anaglyf, cross eyed...). Jeden takový applet umí vyrobit zase můj oblíbený StereoPhoto Maker. Jak to vypadá si můžete prohlédnout v mojí galerii.