klub stereoskopické fotografie

Veřejná projekce v TMB 28. 2. 2013

Dne 28.2 2013 proběhlo v pořadí již třetí veřejné promítání skupiny Stereovize v prostorách velkého přednáškového sálu Technického muzea v Brně. Zároveň se jednalo o první digitální projekci brněnské sekce klubu.

Tentokrát nás autor fotografií Tomáš Loun provedl drsnou a zároveň malebnou přírodou Aljašky, jejíž krásy zaznamenával převážně dvojicí fotoaparátů Canon S95. V rámci diashow jsme navštívili měděné doly v Kennicott, zhlédli plavbu po řece Copper River a mezi ledovci na Miles Lake. Autor se také podělil o informace kde, jak a za kolik se dají lovit lososi červení. Prezentován byl kurz rýžování zlata spolu s „úspěchy“ při pokusu o rýžování zlata na části řeky Bonanza Creek, která je otevřena volnému rýžování. Zároveň však byl prezentován dopad průmyslové těžby „důlními bagry“ na přírodu v okolí. Závěr promítání byl věnován treku v Thombstone Territorial Parku s výlety ke Grizzly, Divide a Talus Lake. Na závěr projekce byl promítající odměněn potleskem publika a poté následovaly dotazy z řad diváků.

Po veřejné části následovalo klubové zasedání, na kterém byla prezentována technika Vectograph, na jejímž vzniku se velkou měrou podílel Čech Josef Mahler v té době nadšený setereofotograf a zaměstnanec společnosti Polaroid. Tato technika umožňuje tisk stereoskopických fotografií a jejich prohlížení s využitím lineárních polarizačních brýlí. Prezentovány byly fotografie ze zdravotnické pomůcky Bausch & Lomb Ortho-Fusor (5ks) a z manuálu How To Make Polaroid Vectographs (5ks).

V rámci porady byl také stanoven další termín veřejné projekce (18.4 2013) pásma Ladakh (Matěj Boháč).

foto a text Martin Zimmerman

TMB 28. 2. 2013

stereofotografie z projekce, zobrazení křížem