klub stereoskopické fotografie

Třetí stereoskopické setkání

Třetí stereosraz se konal v klubu cestovatelů Karavanseráj, 25.6.2008.

Hned zkraje je nutné poděkovat Michalu Hušákovi a jeho kolegům z Gali-3D, kteří poskytli a nainstalovali technologii na digitální polarizovanou projekci. Mělo zde také premiéru naše vlastní promítací plátno, speciální materiál SilverFabric na jeho výrobu také věnovala firma Gali-3d.

Omlouváme se všem za opožděný začátek, způsobený problémy technickými i organizačními. Občas se zkrátka věci nedaří, jak mají. Kolem osmé hodiny konečně projekce mohla začít, obecenstvu děkujeme za trpělivost!

Během večera jsme shlédli fotografie od amatérů z našich řad, jmenovitě Turecko a několik dalších témat od Jendy Kříženeckého (foceno posunem z ruky, nebo dvojicí synchronizovaných fotoaparátů), výběr z prací Radovana Beťáka (posun z ruky), zajímavá byla mimojiné série makro snímků s malou základnou, tzv. hypostereo. Výběr fotek předvedl i Jan Junaštík (posun z ruky) a technicky zajímavé byly fotografie Františka Hulce, například makrosnímek maznice se základnou několik milimetrů (posun ze stativu). Předvedl nám i sérii fotografií z muzejní noci v NTM (foceno synchronizovanou dvojicí zapůjčenou od Jendy).

Amatérskou tvorbu Michal Hušák průběžně prokládal krátkými animovanými filmy a dalšími zajímavostmi. Mimojiné předvedl ukázky z tvorby Gali-3D, demonstrující na scénách s rychlým pohybem možnosti dvojice dokonale synchronizovaných kamer.

Nezapomněli jsme ani připomenout 170. výročí stereoskopie (21.6.1838 Charles Wheatstone prezentoval své objevy královské společnosti v Londýně) a v závěru i po skončení na cestě domů ještě probrat řadu témat se stereofotografií souvisejících.

Doufáme, že setkání mělo pro všechny zúčastněné nějaký přínos. Stále ještě trochu tápeme a hledáme správný způsob, jak setkání pořádat aby byla zajímavá pro zkušené stereofotografy, nováčky i pouhé diváky. Toto setkání nám dalo možnost nahlédnout jak vypadá profesionální digitální projekce, pro většinu fotoamatérů zatím finančně nedostupná, příště bychom se rádi věnovali zase nějakému jinému tématu. Uvítáme jakékoliv komentáře a připomínky.

Matěj Boháč